ULTRA Çapa Halkası  • Zincir / Halat Bastırma Ağırlığı (Sentinel / Kellet).
  • Çapa Kurtarma (Save / Trip Device).


GENEL AÇIKLAMA

1 – Zincir / Halat Bastırma Ağırlığı:
– Kısa kaloma ile alargada kalmak zorunda iseniz, “ULTRA Çapa Halkasını” zincir üstüne salarak demir güvenliğini arttırabilirsiniz.
– Teknelerin sıkışık demirlediği yerlerde diğer teknlere çok yaklaşıyorsanız, “ULTRA Çapa Halkası” kullanıldığında teknenin salınım yarı çapı küçülür.
– Alargada iken sert sağanaklar geldiğinde bastırılmış zincir yumuşak bir hareketle yukarı çıkacağından, demire ve tekneye amortisör etkisi yaparak zorlanmaları azaltır, konforu arttırır.
– ANCAK eğer rüzgar hızı çok artmışsa, zincir çok gerilmiş ve halka yeterince bastıramıyorsa, uzun kalomaya geçmek gerekir!
Uzun kalomanın ölçüsü; rüzgar kaç “bofor” esiyorsa, derinliği o oranda çarparak zincir salmaktır.

2 – Çapa Kurtarma:
– Kayalık yerlere demir atmaktan kaçınmak iyi olur.

Fakat atmak zorunda iseniz, önceden tedbir alıp arkasına kurtarma halatı + şamandıra bağlamalısınız.

Eğer hiçbir önlem almadan kayalıklara demir atmış ve geri alamıyorsanız, bunun dalarak kurtarmak dışında tam bir çözümü yoktur.

Fakat dalamıyorsanız “ULTRA Çapa Halkası” ile kurtarma şansını deneyebilirsiniz.

Seçim Tablosu

Seçim Tablosu

Seçim Tablosu

  • Halat çapının aslında sadece halka ağırlığını taşıyabilecek kadar olması yeterli zannedilebilir, ancak sıkışan çapayı çekebilmek veya salarken-çekerken elimizi acıtmaması-kesmemesi için daha kalın olması gerekir.
    Bu duruma göre UAR27 için enaz 8mm, UAR45 için enaz 10mm, UAR80 için enaz 12mm çap öneririz.
  • Halat boyu olarak, bıraktığınız çapa kalomasının kabaca yarısından biraz az olması uygundur. Bunun nedeni, halkanın zemine sürtüp zincire sarılmasını engellemektir.
  • Halat cinsinin fazla önemi yoktur. Eğer tekne başında bir ULD40 makaraya sahipseniz, bunu halka için de kullanmanız en pratik çözüm olur. Veya ihtiyaç duymanız halinde kıçtaki makaranın halatını başa kadar çekip kullanmak da mümkündür.

Tamamen ayrı bir halat kullanmak isterseniz, en az yukarıda anlatılan çap ve boyda olmak üzere herhangi bir halatı kullanabilirsiniz.

Bizi Tercih Edenler